Zakończenie malowania muralu. Od lewej: Emilia Kuchta, mgr. Karolina Wilcan, Zofia Hendel, Dominika Kabłak-Ziembicka, Natalia Tąta, Franciszka Heliosz, Nina Borowicz, mgr. Małgorzata Hołówka. Kwiecień 2024 r. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości Autorki. / Sygn. sm00636 / fot. Paulina Ochman

2024

STYCZEŃ

Nakładem Wydawnictwa Więzi ukazał się tom autorstwa Jacka Hajduka Józef Wittlin w Ameryce. Klasycznie obcy. J. Wittlin ofiara antysemickiej nagonki, która w latach 1938 i 1939 przetoczyła się przez łamy prawicowej prasy, wyemigrował przed wybuchem II wojny światowej do Ameryki. Po wojnie korespondował z Jerzym Giedroyciem i pisał do Kultury, ich korepondencja z lat 1947-1976 ukazała się w serii Archwium Kultury w 2017 r. 

Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego. Z tej okazji warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina zorganizowało 24 stycznia konferencję „Kazimierz Wierzyński – wielki artysta słowa”. Instytut Literacki współorganizował to wydarzenie, a Anna Bernhardt zaprezentowała dokumenty związane z Kazimierzem Wierzyńskim przechowywane w naszym archwium. 

Władze Kijowa wydały zgodę na umieszczenie dwujęzycznej tablicy poświęconej Jerzemu Giedroyciowi na budynku przy ulicy jego imienia. Inicjatorką upamiętnienia Redaktora jest Marcelina Gołębiewska, mieszkająca i pracująca w Kijowie, autorem projektu tablicy jest artysta Iwan Grigoriew, a wniosek do władz złożyło kijowskie Wydawnictwo „Duch i Litera”.

LUTY

Zakończyła się VII. edycja konkursu Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura i Fundacji Kultury Paryskiej im. Wojciecha Sikory na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego. Jury — w składzie: Bogumiła Berdychowska, Anna Bernhardt, Rafał Habielski, Rafał Stobiecki i Marek Żebrowski — postanowiło przyznać większością głosów specjalne wyróżnienie dla pracy doktorskiej Julity Ewy Komosy „Historia a polityka. Ukraina w rosyjskiej podręcznikowej narracji historycznej: ewolucja idei, celów, instrumentów”.

MARZEC

Nakładem Wydawnictwa Aspra ukazał się wywiad-rzeka z prof. Rafałem Stobieckim. Zamiast pamiętnika - rozmowy o historii, rybach i nie tylko. Dzieje Instytutu Literackiego, obecność historyków i historii w publikacjach Jerzego Giedroycia, to jedna z wielu pasji badawczych R. Sobieckiego i jeden z tematów tomu. Rozmowę przeprowadził Tomasz Siewierski

KWIECIEŃ

Na tylnej ścianie pawilonu Instytutu Literackiego - budynku, w którym mieści się nasze archwium oraz na murze graniczącym z wąskim przejściem łączącym rue de la Procession i av. de Poissy (Passage de la Procession) powstał mural przedstawiający Zygmunta Hertza, Zofię Hertz, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia.

W 2023 r. Instytut Literacki i Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Kluzy w Krakowie zorganizowały konkurs na projekt muralu. Wzięli w nim udział uczniowie PLSP, nagrodą był wyjazd do Francji i realizacja malowidła. Mural powstawał w dniach 10-21 kwietnia 2024 r., stworzyli go uczniowie: Natalia Tąta (autorka zwycięskiego projektu), Dominika Kabłak-Ziembicka (autorka projektu grafiki malowanej na ogrodzeniu), Zofia Hendel, Franciszka Heliosz, Emilia Kuchta i Nina Borowicz. Uczniom pomagali pedagodzy: dyrektorka szkoły Pani Małgorzata Hołówka, oraz nauczycielki: Panie Karolina Wilcan i Paulina Ochman. Nad całością miał pieczę znany krakowski muralista Pan dr Kamil Kuzko.

Ukazał się 27 tom serii Archiwum „Kultury” - korespondencja Jerzego Giedroycia i Aleksandra Bocheńskiego z lat 1940-2000. Tom opracował, opatrzył wstępem i przypisami Maciej Zakrzewski.

25 kwietnia w Lublinie w auli UMCS odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem poświęcone jego artykułowi Dziedzictwo europejskie i przyszłość Europy. Tekst ukazał się właśnie w serii „Wybitni twórcy / ważne teksty” nakładem Wydawnictwa UMCS. 
 

Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony