Лого Парижская Культура 15 октября 2019
A-Z
Artykuł w „Life" i zamówienie na Ali-babę.
1952-03-20, Aleksander Janta-Połczyński

Janta komentuje atmosferę w polonijnym środowisku po ukazaniu się artykułu omawiającego sprawę Miłosza w „Life”. Namawia też by nawiązał kontakt z p. Sokołowską, która jest finansowym potentatem.

 

Прочитать письмо целиком » jpg
Sensacja w Paryżu - codzienne pismo w po polsku wydawane i reklamowane z rozmachem.
1952-06-04, Ежи Гедройц

Redaktor zastanawia się skąd redakcja „Słowa  Polskiego” ma tak duże pieniądze? A sam pomysł stworzenia gazety uważa za nonsensowny.

Прочитать письмо целиком » jpg
Krytyka ankiety ogłoszonej przez „Kulturę".
1952-09-28, Aleksander Janta-Połczyński

Załączając odpowiedzi na ankietę, „niewygładzone, bo za bardzo mi to przypomina wypracowania szkolne” Janta krytykuje pytania postawione przez zespół „Kultury”, podkreślając, że przeciętny emigrant jest człowiekiem z pióro-wstrętem.

 

Прочитать письмо целиком » jpg
Jerzy Giedroyc odsyła „sensacyjny, ale kompletnie puszczony esej” do poprawy
1952-12-12, Ежи Гедройц

Redaktor odsyłając rękopis komentuje, iż nie jest godny pióra Janty, który przyzwyczaił swych czytelników do innego poziomu, chociażby w książce „Wracam z Polski".

 

Прочитать письмо целиком » jpg
List do Redaktora na odwrocie zaproszenia na uroczystości z okazji 60. rocznicy pierwszego koncertu Paderwskiego w Buffalo.
1952-12-27, Aleksander Janta-Połczyński

Przy okazji ukazania się amerykańskiej antologi poezji światowej Janta boleje nad brakiem dobrych tłumaczeń polskiej poezji. „Niesprawiedliwie mały” i nienajlepszy wybór Polaków w tym tomie dowodzi, „jako mało ktokolwiek poza nami liczy się z naszym hierarchizowaniem”...

Прочитать письмо целиком » jpg Прочитать письмо целиком » jpg
К НАЧАЛУ »