Spis listów

List-30     List do Jana Pożaryskiego    


Constantin Nocu 4 m 10 Bukareszt


   Kochany Janku
   Bardzo mnie męczy brak wiadomości od Ciebie. Liczę, że wszystko jest dobrze. Znając Ciebie orientuję się w Twojej sytuacji. Przesyłam w załączeniu 10 000 zł (dziesięć tysięcy) wiedząc, że potrafisz je zużytkować. Co z Jankiem? Niech napisze. Czekam od Ciebie wiadomości również. Pisz pod powyższy adres lub Alea Alexandru 23 na moje nazwisko. Można pisać na adres Bolka Celińskiego do Genewy. Sekr. Gener. Sądzę, że powinieneś wyjechać przez Włochy. Jesteś w tej sytuacji tu specjalnie potrzebny.
    Był tu p. Tadeusz. Jest w Paryżu. Pan Adam we Francji w wojsku. Ja tu jeszcze siedzę, bo mam pracę – ale ruszę może niedługo. Nie wiem jeszcze gdzie. Przesyłam nr "Kuriera Polskiego" świąteczny.
   Teraz parę spraw prywatnych. Bardzo Ci będę wdzięczny za opiekę nad moją Mamą. Mam wiadomość, że jest zdrowa na swoim mieszkaniu. Nie potrzebuję Ci mówić czym jest dla mnie. Jeżeli czasem zajdziesz do niej i porozmawiasz, to będzie to dla niej bardzo dużo. Tak samo gdyby znalazła się Irena Borowska (mieszkała Krak. Przed. 58 m 21) żona Jerzego, to błagam Cię o pomoc i zainteresowanie się nią. Była ona aktorką w Polskim. Czy Janek zachował coś z „Polityki”? Wszyscy współpracownicy Adolf, Ksawery i Mieczysław w wojsku. Aleksander w Brodach w więzieniu. Nic tylko nie wiem o Studentowiczu.
   Jutro mamy ciężki dzień to jest wilję. Pamiętaj, że z Tatianą łamiąc się opłatkiem będziemy myśleli o Tobie.

    Całuję Cię serdecznie
    Jurek


(1) - Franciszka Giedroyć z synem Henrykiem.
Lata 30. XX w.
(2) - NN, Tatiana Giedroyć i Henryk Giedroyć podczas rozdania świadectw maturalnych.
Bukareszt 17 marca 1940 r.