Spis listów

List-26     List do Norberta Żaby     1939-11-21


Bukareszt, Constantin Nacu 4 ap. 10
21/XII

   Kochany Żabiszonie
   Dziękuję za list i proszę o jeszcze. Twoja korespondencja idzie. Czekamy z niecierpliwością wiadomości od Ciebie z Litwy i z Finlandii. Dziękuję za obietnicę prasy polskiej z Litwy czy Wilna. Ponaglaj to jak możesz. Jest to nam b. pilnie potrzebne. Wszystkie koszta – jak pisałem – ponoszę. Czy zawiadomiłeś naszych przyjaciół o mnie? Nie mam od nich śladu wiadomości. Załączam list do Bernarda Singera z prośbą o przesłanie do Wilna. Podobno pracuje w "Kurjerze Wileńskim". W każdym razie dziennikarze, a specjalnie dziennikarze-Żydzi, będą wiedzieli co z nim się dzieje. U mnie nic nowego. Z Bohdankiem kończymy odcinek prasowy. Niedługo zacznie Ci nadsyłać materiały. Zjechał tu Włodzimierz Bączkowski red. Biuletynu Pol.-Ukraińskiego. Bardzo się z tego cieszę. Będziemy razem pracować. Pojawił się na Węgrzech Winiewicz, który parę dni temu przeszedł granicę. Można do niego pisać na poselstwo w Budapeszcie na ręce Ulatowskiego. Nareszcie dostałem wiadomość od swych rodziców, są żywi i zdrowi. Napisz mi czy nie można przez Ciebie czy przez Szwedów przesłać im pieniędzy ewent. czy nie można wywieźć z Warszawy walizki z najważniejszymi rzeczami etc.?
   Co do Paryża to w tych stosunkach się niestety orientuję. Będę się starał pojechać tam na możliwie przygotowany grunt. Niewiele to zapewne pomoże, ale uważam, że ratowanie wybitnych jednostek młodego pokolenia i utworzenie ośrodka nowej myśli politycznej jest koniecznością i dla takiej sprawy trzeba ryzykować. Jak się nie uda to trudno. Pójdę wtedy do wojska z czystym sumieniem, że zrobiłem wszystko.
    Kończę ten list i przesyłam życzenia z okazji świat. Najcięższe to dla mnie święta. W każdym razie pamiętaj, że łamiąc się opłatkami będziemy z żoną myśleć i o Tobie
   Zawsze Twój
   Jurek