Spis listów

List-18     List do Aleksandra Ładosia (?)     1939-12-11


11/XII Bukareszt

Szanowny Panie Ministrze
    Przesyłam w załączeniu dalszy ciąg informacji od Czechów. Najbliższym kurierem prześlę krótką notatkę na tematy ukraińskie i sprawozdanie z rzeczy zrobionych. Załączam prowizoryczny spis prasy ukraińskiej na emigracji. Sądzę, że byłoby dobrze przesyłać im prasę polską. Mniej więcej koło 20 b.m. w porozumieniu z ambasadą robię konferencję z przywódcami wszystkich ugrupowań ukraińskich w Rumunii. Będzie ona miała charakter ogólny i informacyjny. W każdym razie fakt, że zgodzili się oni b. chętnie na konferencje jest charakterystyczny i to samo jest pewnym sukcesem.
    W ostatnich dniach przekroczył granicę prof. Henryk Tennenbaum z synem Piotra Borkowskiego b. wojewody. Sam Borkowski ma podobno niedługo przekroczyć granicę. Prof. Tennenbaum wybiera się do Paryża, oczekuje tylko wiadomości od gen. Sikorskiego. Dziś przekroczył granicę b. poseł Adam Ciołkosz z p. Grosfeldem. Ponieważ przywiózł masę ciekawych informacji prosiłem go o zrobienie notatki, którą załączam. Po tamtej stronie jest prof. Kwapiński. P. Ciołkosz jedzie w środę do Czerniowiec, by go przeprowadzić. Według jego informacji Marsz. Rataj jest na Wołyniu. Prof. Tennenbaum twierdzi, że jest w Warszawie i nawet wysłał do niego ze Lwowa p. Stankiewicza, by go przeprowadził do Rumunii. Pos. Ciołkosz m.i. przywiózł pogłoskę o rozstrzelaniu Witosa.

Łączę wyrazy prawdziwego poważania
Jerzy Giedroyć

PS.
Przyjechał z Węgier do Bukaresztu Wojciech Wasiutyński – młody publicysta narodowy.

>

Twoja przeglądarka nie wspiera wyświetlania dokumentów w formacie pdf. Kliknij tutaj aby pobrać dokument.


R. Raczyński opisuje min. Strońskiemu działalność komisji do spraw prasy i propagandy przy ambasadzie w Bukareszcie, 28 listopada 1939 r.


(1) - Jan Kwapiński, właśc. Piotr Edmund Chałupka (1885-1964).
Fotografia z 1944 r.
(2) - Adam Ciołkosz - portret.