Spis listów

List-12    List do Wiktora Skiwskiego (?)    1939-12-05


5/XII 39 Bukareszt

   Drogi Panie,
    Otrzymałem list Pana z 29. Dostałem uprzednie korespondencje bez listu, potem korespond. z listem. Syruczek otrzymał list i korespondencję. Wyszyński nie otrzymał dotychczas żadnego listu. Korespondencji z kraju jeszcze nie otrzymałem. Wczoraj wysłałem do Pana obszerny list – głównie w sprawach narodowościowych. Mam nadzieję, że ten ostatni Pana dojdzie, gdyż przedstawia dla mnie b. duże znaczenie. List do hr. Della Torre(?) wysyłam jutro. Jestem bezczelny i piszę w dwa egzemplarze. Również rozpoczynam wysyłkę pisma.
   Bardzo będę wdzięczny, gdyby niezależnie od moich spraw zechciał Pan skreślić parę uwag na tematy narodowościowe. Będą one dla mnie b. cenne w ewentualnej pracy w Paryżu. Sądzę, że ze względu na miejsce, gdzie Pan się znajduje – pępek tych zagadnień będzie u Pana.
   Ponieważ listy giną więc w skrócie powtarzam mój poprzedni. Mam bardzo mgliste propozycje Ładosia zajęcia się u niego spr. narodowościowymi. Według mych informacji Dymitr Doncow red. lwowskiego "Wistnyka" jest w Berlinie. Czy można by go wyciągnąć via Włochy? Jest w Rzymie Onacki agent O.U.N. może on będzie mógł coś zrobić w tej dziedzinie. Jest tam również agent petlurowski Majnargi. Bardzo będę wdzięczny za wyciągnięcie od nich maksymum informacji o ukraińcach. Mam awizowane powstanie w Warszawie komitetu rosyjskiego (na czele stoi Sergjusz Wojciechowski z "Kur. War". nastawienie antysowieckie. Likwiduje Filosofowa, Weber-Chiriakowa się otruła) oraz ukraińskiego, o którym brak mi zupełnie informacji. W ogóle do tej pory nie znalazłem śladu żadnego wybitniejszego działacza ukr. z Małopolski. Przy okazji będę wdzięczny za trochę informacji i personalii paryskich. Tu siedzimy jak tabaka w rogu, a jadę tam ze strachem luźnym. Pozdrowienia od R.R., który zapytuje, jak się Panu powodzi i czy ma Pan możność ustabilizować się.
   Serdeczny uścisk dłoni
   Jerzy Giedroyć


(1) - Dymitr Fiłosofow w 1939 r.