Spis listów

List-06     List do Norberta Żaby     1939-12-02


Bukareszt 2 grudnia 39

    Kochany Żabiszonie.
    Nie potrzebuję Ci tłumaczyć i pisać jak ucieszyłem się dostawszy od Ciebie wiadomość. Masz rację, że trzeba się trzymać razem w tych okropnych czasach i wzajemnie sobie pomagać. Ja tu siedzę w Bukareszcie u Słonia i jestem mu tu urzędnikiem do zleceń – ni to sekretarzem – ni to propagandystą. Mam zamiar niedługo pojechać do Paryża, gdzie może będę miał możność zajęcia się sprawami mniejszościowymi. W tym bagienku nie mam wiele szans, ale trzeba ryzykować. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Teraz trochę informacji o Paryżu, jest p. Maja Prądzyńska Hotel Haussmann 6 rue de Helder, dr Jan Jachimowicz dla niej. Pracuje u Strońskiego Może Ci się przydać. Pruszyńscy przebili się na Węgry – pojechali do wojska. W wojsku jest Adolf. O Olu nie ma żadnej wiadomości. Jest tu Ignacy Kleszczyński. O reszcie przyjaciół nie ma wiadomości. Jestem tu z małym bratem i z Tatianą. Moi rodzice i mój brat zostali w Warszawie i nie mam do tej pory żadnych wiadomości. Jest tu też mój przyjaciel Jerzy – chwilowo w niełasce.
    Zrobiłem tu pismo "Kurier Polski". Obecnie wychodzi 3 razy tygodniowo – niedługo będzie dziennikiem. Bardzo Cię proszę o korespondencję możliwie często – specjalnie uwzględniając Finlandię. Postaram się, by to Ci sfinansowano. Jest tu Bohdan Łączkowski, który zapewne za miesiąc – 6 tyg. poszoruje też do Paryża. Ma tam dobrą sytuację.
Jego adres: Bucuresti, str. Constantin Nacu 4 m 9. Zrobiłem go kierownikiem akcji prasowo-propagand. tutaj na czas jego pobytu. Napisz do niego – będziesz mógł dostawać informacje z kraju. Co do Twoich możliwości wileńskich to jest prośba byś zajął się wyciągnięciem (sprawa wizy) Misia Tyszkiewicza. Wilno Zygmuntowska 6, Antoni Zdziarski. Raczyński będzie Ci niezmiernie wdzięczny.
    Poza tym zależy mi, by wydostać z Litwy komplety pism polskich w Wilnie i Kownie za ostatnie 3 miesiące. Jeśli to możliwe to niech mi przyślą za zaliczeniem pocztowym. Szukam informacji o Swianiewiczu i Sewerynie Wysłouchu. Obaj profesorzy uniwersytetu Stefana Batorego. Jeśli by się odnalazł Wysłouch to niech za każdą cenę przyśle rękopis swej pracy o Białorusinach. Muszę to mieć dla rządu. Zapłacę mu.



   Potrzeba mi do śmierci informacji, nazwisk, adresów działaczy ukraińskich – przed[ewszystkim]. z Małopolski. Oddasz mi ogromną usługę, jak się tym zajmiesz.
   Czy macie jakie możności korespondencyjne z Warszawą? Jeśli tak to napisz do moich rodziców (Książęca 2, Szpital św. Łazarza), mego brata Zygmunta (Zagórna 14) lub na mój adres (Brzozowa 4 m 27) z informacjami o mnie i z prośbą, by pisali. Daj swój adres. Napisz do Janka Popł. i do Pożaryskiego (Piękna 4) z informacjami o mnie i z prośbą, by napisali co słychać ze znajomymi i mymi rodzicami. Napisz również na adres "Polityki". Może tam mieszka Popławski. Pisz do wszystkich znajomych z tym samym schematem. Poproś ich, by sprawdzili czy nie ma w Warszawie Ireny Borowskiej artystki Teatru Polskiego. To strasznie ważne. W jej sprawie zarządź poszukiwanie na Litwie. Była pod okupacją sowiecką w okolicach Grodna. Dla Twojej poufnej wiadomości jest to żona Jerzego. Rozumiesz jak on szaleje. Poszukiwania ma się rozumieć będą przez niego sfinansowane. Bardzo Cię przepraszam za tyle kłopotów, ale musimy dziś sobie pomagać to raz – a z drugiej strony nasze pokolenie musi pomaleńku samo coś zrobić. Czy przez jakąś agencję kolportażową tubylczą możesz zaprenumerować dla mnie prasę wychodzącą na terenie okupacji niemieckiej. Miałoby to dla mnie ogromne znaczenie. Jeśli tak to zamów po 2 egzempl. a ja zaraz przekażę pieniądze.
    Pisz do mnie na ambasadę albo na adres prywatny Constantin Nacu 4 m 10, o Rogożu nic nie wiem – dam ogłoszenie w "Kurierze Polskim".

   Ściskam Cię
   Jurek


(1) - Norbert Żaba w Sztokholmie, 1993 r.
(2) - Dokument tożsamości Tatiany Giedroyć, wydany przez polską ambasadę w 1940 r.
(3) - Polecenie wydania paszportu T. Giedroyć, 9 września 1939 r.
(4) - Henryk Giedroyć w parku Cişmigiu w Bukareszcie w 1939 r.
(5) - Maja Prądzyńska, lata 30. XX w.