Spis listów

List-04     List do Józefa Gidyńskiego (?)     1939-11-30


30 listopada [1939] Bukareszt


   Drogi Panie
   Przyszedł znowu list od Pana do ambasadora. Bardzo się cieszymy, że Pan znalazł możność ciekawej pracy. Z listu wynika, że nie otrzymał mego ostatniego listu z materiałami. Wysyłamy, poza tym Panu regularnie „Kurier Polski”. Proszę o informację czy Pan to otrzymał. Jak Panu pisałem Konkurs na pamiętnik jest ogłoszony tu i na Węgrzech. Termin nadsyłania do 1-go stycznia. Ja prawdopodobnie obejmę dział mniejszościowy przy rządzie. Dlatego też ponawiam prośbę do Pana i Janusza Żółtowskiego byście przysłali mi avionem możliwie szybko i wyczerpująco informacje o Ukraińcach (USA i Kanada), adresy działaczy i prasy ukraińskiej etc. Każda informacja i materiały są dla mnie b. cenne. To samo, jeśli idzie o Żydów. Jakie echa wywołała agresja na Finlandię? Czy podniosła nastroje antysowieckie?
   Równie czekam z niecierpliwością adresu mjr. Gutowskiego adw. z Newarku. Pisałem do niego i do innych znajomych za pośrednictwem Żółtowskiego. Bardzo więc proszę o jego adres i poproszenie go, by zechciał do mnie napisać. Załączam paczkę informacji, które proszę w sposób dyskretny roz[?]wać. Sądzę, że się Panu przydadzą. Proszę przypomnieć Żółtowskiemu, by załatwił moją prośbę, by Drohojowski przysłał korespondencję do „Kuriera Polskiego”. M.in. Drohojowski niech mi zrobi wyczerpującą notatkę o Żydach i Ukraińcach.
   Mjr Gutowski niech przyśle mi zaraz adresy Miss Shiffley i niech załatwi z nią moje sprawy, Bielawskiego i Cariga. Ci dwaj ostatni niech mi też przyślą informację o Ukraińcach i Żydach.
Sadzę, że najlepiej będzie pisać clipperem. Będzie to najprędzej

   Serdeczne pozdrowienia
   Jerzy Giedroyć


Stanisław Gutowski.
Fotografia pochodzi z nowojorskiego „Tygodnika Polskiego” z dn. 4 czerwca 1944 r.