Logo du portail Kultura Paryska 9 août 2020
DES HOMMES
Henryk Giedroyc

LES ANNÉES LES PLUS IMPORTANTES


1922 Le 12 janvier à Varsovie nait Henryk Giedroyc.
 
1939 En septembre il se retrouve à Bucarest avec son frère Jerzy. Il y passe le bac.
 
1941 Évacué à Istanbul. Il rejoint la Brigade Indépendante des chasseurs des Carpates. Avec le 2ème Corps polonais il traverse  la Palestine, l'Iraq, l'Egypte, participe à la bataille de Tobrouk et à la campagne d'Italie.
 
1946 Il fait des études à l'Ecole Polytechnique de Turin. Rejoint le Corps polonais de formation et de localisation en Angleterre.
 
1948 Démobilisé en septembre avec le grade de sous-lieutenant.Il travaille dans une usine de glaces.
 
1952 Arrivé en France, il se joint à l'équipe de l'Institut littéraire de Maisons-Laffitte.
 
1966 Il se marie avec Leda née Pasquali.

 

Codzienność Polaków na Bliskim Wschodzie
1942-11-01, Henryk Giedroyc

Henryk, podpisujący się do brata zdrobnieniem Duda, dopytuje o zdrowie (Jerzy Giedroyc jest w szpitalu po wypadku) i relacjonuje kłopoty znajomych z dostaniem wiz angielskich.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Przepustka w Kairze i kolejne bale
1943-01-16, Henryk Giedroyc

Było ogromnie nudno i sztywno – był Anders. Polaczki z nim zresztą na czele popełniali nietakt za nietaktem, miało się wrażenie, że to dziki naród. Wyszedłem stamtąd rozgoryczony i z handrą (...)
...mam już dzięku Bogu 22 lata i po rumuńskich nauczkach nie mam zamiaru znowu się narażać – bądź spokojny.

 

Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Grzmoty pod Monte Cassino nie przeszkadzają spać
1944-05-18, Henryk Giedroyc

Roboty mam makabryczną ilość, tak że pracujemy z Sikorką bez przerwy obiadowej i do zmroku. Czuję się zupełnie dobrze, śpię doskonale mimo grzmotów i innego rodzaju hałasów (...)

Wyfasowaliśmy berety, wyglądam b. dobrze, brakuje mi tylko jedwabnego szalika na szyję i będę wspaniałym typem Francuza, bardzo Cię o ten szalik proszę.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Odsiadka brata i zbita buteleczka Soir de Paris
1944-07-23, Henryk Giedroyc

„Drogi kryminalniku,
przed chwilą wróciłem z porto Recanati, gdzie znajduje się por. Sikorski, który mi właśnie opowiedział, że odsiadujesz swoje 14 dni. Zawsze Ci mówiłem, że źle skończysz (...)
Ostatnio stało się straszne nieszczęście, wyobraź sobie w czasie przeprowadzki stłukła mi się butelka z Soir de Paris, wyobrażasz sobie jak rozpaczałem”.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg
Znowu pominięcie w awansie
1944-09-01, Henryk Giedroyc

„Były teraz awanse podoficerskie, awansował Pietrzak, naturalnie ani mnie ani Sikorze nic. Przyznaję że za dwa lata służby w jednym oddziale i do tego kompletnie nienagannnej, to trochę małe”.

Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg Lire la lettre dans son intégralité » jpg
RETOUR VERS LE HAUT DE LA PAGE »