Zdjęcie
Zdzisław Bau przy pracy, lata 90. XX w. Fot. z "Nowego Dziennika" z 20. 02. 1991 r. / Sygn. sm00083
© INSTYTUT LITERACKI
Powrót do listy

ZDZISŁAW BAU

Biografia


PUBLICYSTA
6 stycznia 1912 r. w Krakowie
3 lutego 1991 r. w Nowym Jorku

Dziennikarz, redaktor, korespondent wojenny, publicysta.

W latach 1926 do 1929 r. uczył się w gimnazjum Montana Zugerberg w Szwajcarii, gdzie zdał maturę. Studiował w uniwersytetach w Zurichu i w Bernie na Wydziale Geopolitycznym. Po powrocie do  Warszawy pracował w „Expresie Porannym” i „Kurierze Czerwonym”. W latach 30. był korespondentem polskiej prasy w Bratysławie, w 1938 r. podał jako pierwszy informację o planowanej secesji Słowacji.
25 października 1939 r. zdradzony przez przewodnika, został aresztowany przez bolszewików podczas próby przekroczenia granicy węgierskiej. Po pobycie w więzieniach w Rafajłowej, Nadwórnej, Stanisławowie, Lwowie i Mikołajewie został zesłany z pięcioletnim wyrokiem skazującym do gułagu Sorokłagier nad Morzem Białym.
Zwolniony w 1941 r. wstąpił do Armii Polskiej, gdzie redagował razem z Zbigniewem Racięskim codzienny biuletyn informacyjny dla gen. Andersa. Był pierwszym redaktorem „Orła Białego", powstałego w Buzułuku. którego pierwszy numer ukazał się w grudniu 1941 r. Redagował to pismo też w Jangi Jul i w Bagdadzie.
Od 1943 r. był korespondentem wojennym kwatery prasowej Naczelnego Wodza, Polskiej Agencji Telegraficznej i Polskiego Radia w Londynie. Brał udział w kampanii włoskiej, w inwazji południowej Francji, desancie na Kretę. Był pod Monte Cassino, a także uczestniczył w kampanii greckiej, gdzie zrobił wywiad z Winstonem Churchillem
Po wojnie wydawał w Rzymie „Życie Tygodnia”. W 1947 r. wyemigrował do Argentyny, tam z Romanem Dąbrowskim (Marek Romański) redagował „Listy z Europy i Polski”, był redaktorem tygodnika „El Hogar”. Współpracował także z dziennikiem „Clarin” oraz pismem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
Od 1951 r. do 1963 r. pracował dla United States Information Service przy Ambasadzie USA jako redaktor „Informaciones”, współpracował też z Foreign News Service na stanowisku redaktora działu południowo-amerykańskiego. Pisywał dla „Nowego Dziennika” i RWE w Nowym Jorku, a potem dla Głosu Ameryki. Do 1991 r. był nowojorskim korespondentem wychodzącego w Buenos Aires pisma „El Economist”. Od 1978 r. pisywał do „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”.
 
 
 
 
 
Grób Zdzisława Baua na cmentarzu polskim przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania, USA)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pomiń sekcję linków społecznościowych Facebook Instagram Vimeo Powrót do sekcji linków społecznościowych
Powrót na początek strony