Paris “Kultura” logo 24 November 2020
correspondence
Józef Czapski

Władysław Anders
Życzenia imieninowe
1948-03-16, Władysław Anders

Generał Anders przesyła Czapskiemu życzenia imieninowe i wyraża zadowolenie z kształtu prowadzonego przez Instytut Literacki czasopisma.

Read the full letter » jpg
Życzenia imieninowe gen. Andersa dla majora Czapskiego.
1948-03-16, Władysław Anders

„Czytam tu z zainteresowaniem "Kulturę", znajdując, zwłaszcza w ostatnich numerach dużo ciekawych artykułów” – pisze Anders do Czapskiego. Po reportażu Janty-Połczyńskiego (1948 r. ) popsuły później te stosunki.

Read the full letter » jpg
Francja tuż po wojnie i cięcia personalne
1948-07-29, Józef Czapski

Czapski opisuje swojemu ówczesnemu szefowi, generałowi Andersowi, sytuację polityczną we Francji. Jednocześnie zdaje mu relację z cięć personalnych, jakich musiał dokonać w zespole Wydziału Propagandy, które sprawiły, że zatrudniony jest już tylko sam Czapski i zespół Instytutu Literackiego. 

Read the full letter » jpg
Uspokoić Generała...
1948-10-29, Józef Czapski

Po publikacji w „Kulturze reportażu Janty-Połczyńskiego „Wracam z Polski” na Giedroycia i Czapskiego spadły gromy. Przyczynił się do tego gen. Anders, który oburzony tekstem nakazał konfiskatę numeru i zakazał publikacji drugiej części tekstu. W tym długim liście Czapski, urodzony dyplomata, prosi o cofnięcie ograniczeń i tłumaczy, czemu tekst Janty-Połczyńskiego jest naprawdę ważny.

Read the full letter » jpg Read the full letter » jpg Read the full letter » jpg
Podróż do USA – Uniwersytet Kongresu Wolności i polskie swary...
1951-06-18, Józef Czapski

„Z moich rozmów i kontaktów nie wyniosłem wcale wrażenia, jakoby wpływy Mikołajczyka zmalały w State Department. Jedyne co się zmieniło to, że rozmawiając z nieMikołajczykowcami, ci panowie biorą wodę w usta i imienia jego nie wspominają (...) Myślałem, że będę mógł wracając znowu zaczepić o Londyn, ale statek mój szedł bezpośrednio, a przy tym byłem tak wymęczony i bez pieniędzy, że nie zdecydowałem się na zawrócenie z Cherbourga...”.

Read the full letter » jpg Read the full letter » jpg
RETURN TO THE BEGINNING »